K2 SKI CHALLENGE

K2 SKI CHALLENGE to projekt, podczas którego Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach z K2. Wyczyn ten można opisać słowem - WOW. Jak udało się to Jędrkowi, jakie są jego wcześniejsze osiągnięcia i kto towarzyszył mu podczas wyprawy?

Wejście na najtrudniejszy szczyt świata to za mało? Andrzej Bargiel ma sposób na dodatkową dawkę adrenaliny - zjechać na nartach.Jędrek to trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, himalaista, biegacz górski, ratownik TOPR i laureat Kolosa. Dokonał pierwszych zjazdów na nartach z czterech ośmiotysięczników w tym z Broad Peaku. Ustanowił rekord trasy biegu Elbrus Race oraz szybkości zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (niecały miesiąc). Co by tu dużo nie mówić, nieźle!


15 czerwca wrócił do Karakorum podjąć drugą próbę realizacji swojego projektu. Najpierw potrzebna była aklimatyzacja, którą zdobywali na Gaszerbrumie II. Z powodu wyjątkowo dużych opadów śniegu nie doszli nawet do obozu II, i 9 lipca zameldowali się w bazie pod K2. Z Januszem Gołębiem wspólnie doszli do obozu III, a dalej, do obozu IV i wyżej Andrzej poszedł już sam. Atak szczytowy zaplanowali na 21 lipca, ale ostatecznie to dzień później zapisał się na kartach historii, zjeżdżając ze swojego czwartego, a jednocześnie najtrudniejszego szczytu. Co chwilę zaglądałam na Facebooka i Instagrama Andrzeja i nie tylko, czekając na wieści najpierw, że jest na szczycie, aż wreszcie, że jest już u podstawy góry!


Ale, ale... to nie był jedyny Bargiel na wyprawie, który czegoś dokonał. Bartek Bargiel, młodszy brat i pilot drona dokumentujący, jak nikt nigdy dotąd wyprawę z lotu ptaka, uratował zaginionego na Broad Peaku Brytyjczyka. Wydawało się, że szanse na pomoc są marne, ale sprzęt odpalono, a Ricka Allena odnaleziono (ale rymy). Bartek podleciał do wspinacza dronem, a następnie pokierowany przez niego dał znać ludziom w obozie, którzy poszli bo Ricka. To pokazuje ile możliwości daje nam technologia!


Co do dokumentacji w postaci zdjęć i filmów, Bartek nie był z tym sam. W podróż pojechał z nimi również Marek Ogień, fotograf robiący naprawdę świetne zdjęcia. Nie widziałam, żeby z jakiejś wyprawy były one tak dobre i profesjonalne. Poza tym filmik ze szczytu... jeżeli ktoś tego nie widział, to naprawdę warto!


To jeszcze nie ostatni raz kiedy słyszymy o Jędrku. Jego projekt Hic Sunt Leones, o którym więcej możecie poczytać na jego stronie, przewiduje jeszcze więcej zjazdów.

Daj znać jak Ci się spodobało.

Sprawdź również :

JUREK KUKUCZKA

Czym jest bouldering, kto go stworzył, i kto go uprawia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w krótkiej historii boulderingu.

LODOWY SPRINTER - wywiad

Dani Arnold to szwajcarski wspinacz lodowy i mikstowy. Na swoim koncie ma już najszybsze wejścia bez asekuracji na takie szczyty jak Matterhorn czy Grandes Jorasses.

DIVE CLIMB REPEAT

Jeżeli ktoś z was śledzi mnie na Instagramie albo Facebooku wie, że jestem nurkiem z licencją PADI. Co najbardziej lubię w tym sporcie i gdzie schodziłam pod wodę?

KOBIETY TEŻ BYŁY NA EL CAP!

Od jakiegoś czasu słyszymy głównie o mężczyznach działających na El Capitan w Yosemite. Co prawda nie wyprzedziły mężczyzn, którzy zdobyli szczyt jakieś 20 lat wcześniej, ale na pewno bardzo ich zaskoczyły.

THE DAWN WALL - recenzja

W czwartek 25.10.2018 w kinach można było premierowo obejrzeć film obowiązkowy na liście każdego sympatyka wspinaczki - The Dawn Wall w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.